Možnosti řešení prostupu požárně dělicími konstrukcemi
Obrázek dole znázorňuje oblasti nejčastějších problémů při projektování požární bezpečnosti staveb. Požárně dělicí konstrukce (stěny, stropy) mohou být rozděleny na dva nejčastější případy:
a) Beton/zdivo - masivní konstrukce
b) Sádrokarton/sendvičové konstrukce - lehké požární příčky
Jednotlivé aplikace naleznete v technických listech:
Kapitoly 1.1 - 1.4 | Dilatační a konstrukční spáry |
Kapitoly 2.1 - 2.6 | Prostupy plastových a kovových potrubí |
Kapitoly 3.1 - 3.7 | Prostupy jednotlivých kabelů, kabelových svazků a kabelových žlabů |
Kapitola 4.1 | Protipožární nátěry na kabely |
Klasifikace požární odolnosti
Kvalita a dokonalé zpracování protipožárních materiálů Hilti pomáhá zabránit šíření ohně, kouře a toxických plynů a tím minimalizovat tragické ztráty na lidských životech a škody na majetku. Brání rovněž rychlému šíření požáru uvnitř budov přes požárně dělicí konstrukce (stěny, stropy) a spáry vzhledem k zajištění požární odolnosti podle kritérií E celistvosti a I tepelné izolace ve všech kritických místech v těchto konstrukcích. (Tím je určena doba, během niž si stavební hmoty udržují schopnost bránit průniku ohně a plní svou funkci v konstrukci.)
Protipožární ucpávky a těsnění
Prostupy a spáry vytvořené během výstavby budovy pro jednotlivé instalace vyžadují použití protipožárních těsnění, které zajišťují původní požární odolnost konstrukcí před jejich narušením. V tomto katalogu představujeme certifikovaná řešení a specifikace materiálů pro zajištění prostupů a spár v požárně odolných stropech a stěnách jako nástroj k zajištění celkové požární odolnosti pro požadované mezni hodnoty celistvosti a schopnosti tepelné izolace u požárně dělicích konstrukcí.
Certifikovaný odzkoušený systém
Všechny materiály nabízené společností Hilti v České a Slovenské republice jsou odzkoušeny v akreditovaných mezinárodních laboratořích. V České a Slovenské republice například v PAVÚS Veselí nad Lužnicí a ve Fires Batizovce. Systémy jsou odzkoušeny dle evropských norem platných pro Českou republiku, stejně tak i pro Slovenskou republiku. Klasifikaci požární odolnosti upravuje ČSN/STN EN 13501-2, která vymezuje použití a přesnou skladbu systému ve stavbě. K celému systému poskytujeme nezbytné Certifikáty TZÚS Praha AO 204 dle zákona 22/97 Sb. v platném znění a NV 163/2002 Sb. ve znění NV 312/2005 Sb., rovněž TSUS Bratislava CIS 04, Fires SK 01 v souladu se zákonem č. 90/1998 Z.z. ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky MV a RR SR č. 158/2004 Z.z., stavebně technické osvdčení, ale i protokoly o klasifikaci požární odolnosti dle ČSN/STN EN 13501-2 pro jednotlivé systémy. Samozřejmostí je expertíza STátniho zdravotního ústavu o zdravotní nezávadnosti těchto hmot. Rovněž ostatní fyzikální a mechanické vlastnosti jsou doloženy zkušebními protokoly TZÚS Praha, přípdně TSÚS Bratislava. Veškeré hmoty jsou odzkoušeny a schváleny rovněž podle DIN 4102 BS 476-20. FM approvals, UL-Underwriters Laboratories. Na požádání můžeme poskytnout technickou dokumentaci v cizích jazycích. Předností požárních systémů Hilti je především komplexní řešení, kterou celý systém nabízí. Tyto materiály lze použít pro zabezpečení dilatačních a konstrukčních spár, prostupů plastových a kovových potrubí, kabelových tras a protipožární nátěry kabelových tras.